Зарубіжний досвід: няня в Італії


Коли в італійській родині народжується дитина, його із задоволенням доглядають всі родичі: бабусі, дідусі, кузини, дядьки. Однак, всім їм потрібно працювати, а малюку - дотримуватися режиму. Як же справляються з вихованням дітей італійські батьки?


В Італії прийнято не поспішати зі створенням сім'ї, тому шлюби офіційно реєструють ближче до 30-ти років, і приблизно до 35-ти у пари з'являється спадкоємець. Примітно, що за малюком може абсолютно спокійно доглядати і батько - це вважається його прямим і приємним обов'язком.


Офіційна декретна відпустка італійок становить 4 місяці. Їх вона може розподілити на власний розсуд: наприклад, працювати до сутичок і потім 4 місяці провести з малюком. Або піти за два місяці до пологів і вийти на роботу, коли дитині буде 2 місяці. Тому не дивно, що в італійські ясла приймають уже тримісячних малюків.


Такі ясла в Італії ласкаво називаються «гніздечком» (nido). Переважно поширені приватні ясла такого формату. Це досить дороге задоволення для батьків (300-500 євро), особливо, якщо дитина проводить в установі весь день. Тому до виконання дитині трьох років деякі італійські мами воліють залишатися вдома.


Подаючи заяву в ясла або дитячий сад, в документах можна зустріти питання про бабусь маляти: їх вік, професію, зайнятість, стан здоров'я і т.ї. Справа в тому, що в Італії нерідко саме бабусі виховують онуків і виконують більшість батьківських функцій.


Далі є можливість віддати чадо до державного (безкоштовно, не рахуючи оплати талонів на їжу і страховку) або приватний дитячий сад (200-250 євро). Головною перевагою приватного саду є тривалість його роботи: батьки можуть залишати тут дітей в 7:30 ранку і забирати в 18: 30-19: 00.


Відвідування дитячих садків (scuola materna) в Італії необов'язково. Можливо, це пов'язано з катастрофічним браком місць в державних установах. Займати місце на прийняття в садок італійки йдуть, без перебільшень, ледь дізнавшись про свою вагітність.


До послуг приватної няні італійці звертаються досить рідко: це задоволення обходиться близько 1000 євро на місяць за умови, що няня хороша. Альтернативою няні в Італії є «сімейні ясла» і «бебі-паркінги».


Перші являють собою домашній догляд за дітьми: мама малюка до трьох років приймає до себе ще, максимум, трьох малюків такого ж віку. «Сімейні ясла» працюють офіційно та мають відповідати певним вимогам: наприклад, в квартирі повинно бути не менше двох кімнат, а дітей можна залишати в цих міні-яслах не довше ніж на 5 годин на день.